اطلاعیه ها
1399/11/14 سه‌شنبه
دانشجویان علاقمند به فعالیت در نشریات دانشجویی در دانشگاه پیام نور فارس با نحوه اخذ مجوز فعالیت، راه اندازی نشریه ،قوانین و مقررات حقوقی نشریات و اصول خبرنویسی آشنا شدند.
برگزاری کارگاه آموزشی نشریات دانشجویی در دانشگاه پیام نور استان فارس
دانشجویان علاقمند به فعالیت در نشریات دانشجویی در دانشگاه پیام نور فارس با نحوه اخذ مجوز فعالیت، راه اندازی نشریه ،قوانین و مقررات حقوقی نشریات و اصول خبرنویسی آشنا شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور فارس، کارگاه آموزشی ویژه فعالین نشریات دانشجویی مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور استان و دانشجویان متقاضی اخذ مجوز نشریه، به صورت ویدئوکنفرانس با محوریت دانشگاه پیام نور شیراز برگزار شد.
در این کارگاه یک روزه که به همت اداره فرهنگی و امور دانشجویی استان فارس با همکاری بخش فرهنگی مرکز شیراز برگزار شد،کریمی، مدیر فرهنگی دانشگاه پیام نور شیراز و از مدرسین رشته حقوق در خصوص رسانه و تاثیر آن در جامعه و موارد حقوقی مرتبط با رسانه ها سخن گفت.
وی به تشریح ساختار یک نشریه و مسئولیت های مهم هر کدام از ارکان آن، از جمله صاحب امتیاز،مدیرمسئول و سردبیر اشاره کرد و بر تشکیل تیم های منظم هیئت تحریریه برای انتشار یک نشریه خوب تاکید نمود.
در حال حاضر بیش از 40 نشریه در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، علمی و تخصصی در دانشگاه پیام نور استان فارس منتشر می شود.
ابراهیم اژدری ، مدیر روابط عمومی دانشگاه پیام نور فارس نیز به عنوان مدرس کارگاه ، خبرنویسی،گزارش نویسی  مصاحبه را از مهم ترین بخشهای یک نشریه دانشجویی ذکر کرد و به تشریح خبر نویسی و روزنامه نگاری دانشجویی پرداخت.
وی "کیفیت" را مهمترین معیار ارزیابی نشریات دانشجویی عنوان کرد و دراین خصوص اظهارداشت: ضعف عمده نشریات دانشجویی در دو بخش محتوایی و بصری(گرافیک و صفحه آرایی) است. متاسفانه بخشی از محتوای این نشریات ،کپی و بازنشر از منابع اینترنتی است و یا اینکه به دلیل عدم احاطه نگارندگان مطالب تولیدی به قواعد و اصول خبرنویسی، گزارش نویسی و مصاحبه، مطالب انتشار یافته از کیفیت لازم برخوردار نیستند.
این روزنامه نگار همچنین به تاثیر فضای مجازی و رسانه های دیجیتال نیز اشاره کرد و یادآور شد: علیرغم توسعه فضای مجازی، اگر چه نشریات مکتوب هیچگاه جایگاه خودشان را از از دست نخواهند داد، اما موفقیت یک نشریه دانشجویی در گرو رعایت اصول فنی روزنامه نگاری و البته رویکرد جدید ،خلاقیت و نوآوری است.
فعالین دانشجویی حوزه نشریات دانشگاه پیام نور فارس در سه کارگاه دیگر در حوزه اخلاق رسانه ، صفحه آرایی و گزارش نویسی با هدف آشنایی با اصول و روشهای صحیح تدوین و انتشار نشریه نیز شرکت خواهند کرد.

تمامی حقوق برای دانشگاه پیام نور محفوظ می باشد .

www.pnu.ac.ir